Klimatyzacja do domu, biura lub mieszkania

W czasach coraz większych upałów klimatyzacja to już nie tylko funkcjonalne udogodnienie, lecz bardzo często rzecz absolutnie niezbędna w biurze, domu lub mieszkaniu. W niniejszym artykule dowiedzą się Państwo jak ją wybrać, tak aby była komfortowa w użytkowaniu, a jednocześnie nie generowała zbyt wiele kosztów.

Jak wybrać klimatyzację do domu, biura lub mieszkania?

Bardzo ważnym czynnikiem, który koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę, jest poziom emisji hałasu. Nie chcemy przecież, aby urządzenie przeszkadzało nam podczas pracy lub uniemożliwiało wypoczynek lub sen w mieszkaniu. Dlatego warto wybierać klimatyzatory, których poziom emisji hałasu mieści się w granicach 35 db(A), a najlepiej jest jeszcze niższy.

Zalecamy również nabywać urządzenia o możliwie jak najwyższej klasie efektywności energetycznej, inwestycja w tego typu sprzęt będzie co prawda nieco droższa, jednak na dłuższą metę zaoszczędzimy sporo pieniędzy na kosztach energii elektrycznej.

Jaki rodzaj klimatyzacji do domu, biura lub mieszkania?

Bardzo dobrym rozwiązaniem o wszechstronnym zastosowaniu są klimatyzatory typu multi-split umożliwiające chłodzenie kilku pomieszczeń w biurze, domu lub mieszkaniu jednocześnie bez konieczności montowania wielu drogich jednostek zewnętrznych. Instalacja multi-split pozwala zamontować różnego rodzaju jednostki wewnętrzne w poszczególnych pomieszczeniach, np. ścienne lub kasetonowe, dzięki czemu bez problemu uzyskamy optymalny, pożądany przez nas efekt.

Najprostszym rozwiązaniem jest natomiast zamontowanie zwykłego urządzenia typu ściennego, którego jednostkę zewnętrzną instaluje się z reguły na balkonie. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju urządzenia umożliwiają jednak na chłodzenie tylko jednego pomieszczenia – tego, w którym zamontowana jest jednostka wewnętrzna.

Jaką moc powinno mieć urządzenie?

Wszystko zależy od powierzchni mieszkania, biura lub domu, zalecamy również wziąć pod uwagę liczbę okien, a także osób przebywających zazwyczaj w danym pomieszczeniu. Generalnie należy jednak przyjąć 1kw mocy grzewczej na 10m2 powierzchni pomieszczenia.